Odbornice: Investice do umění se dlouhodobě vyplatí

2-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Odbornice: Investice do umění se dlouhodobě vyplatí
TrendyRadostiUmění

0:00
J&T BANKA Talks - Jak investovat do současného výtvarného umění.mp3

Emoce, krása, podpora místní kultury. To všechno mohou být důvody, proč lidé nakupují umění. A má to také další rozměry – sběratelské a v neposlední řadě investiční. Sbírání umění je v České republice na vzestupu, o čemž vypovídají jednak tržby z prodejů umění, ale také zájem lidí o výstavy a samotné umělce. O tom, jak sbírat umění třeba i s vidinou dobré investice, hovořily v nejnovějším díle pořadu J&T BANKA Talks ředitelka Trafo Gallery Blanka Čermáková a Valérie Horváth, art specialistka J&T Banky.


V roce 2024 Češi za umění vydali jen na sálových aukcích částku 1,5 miliardy korun. Jde o historicky druhý nejlepší výsledek a je potřeba k němu přičíst ještě prodeje z internetových aukcí a zejména prodeje prostřednictvím galerií a přímo od umělců. Trh s uměním tak v Česku zcela jistě přesahuje hranici dvou miliard. Zájem přitom je zejména o umění 20. století, ale také o současné umělce, potvrzují odbornice na trh s uměním v nejnovější epizodě pořadu J&T BANKA Talks Blanka Čermáková a Valérie Horváth.

„Investice do umění je také investicí do sebe sama. Lidé se musejí vzdělávat, navštěvovat muzea, galerie, mohou se setkávat s umělci,“ vysvětluje komplexnost investic do umění z pohledu sběratelů Valérie Horváth. „Samozřejmě to s sebou nese určitá rizika, stále jde o takzvanou alternativní investici. Nicméně v dlouhodobější perspektivě a při zohlednění dopadů na samotného investora jsem přesvědčena, že se vyplácí,“ dodává. A Blanka Čermáková doplňuje, že určité riziko představují především díla žijících autorů, u těch, jejichž dílo je již uzavřené, jsou podle ní rizika nižší. Nicméně ceny jsou také u prověřených umělců výrazně vyšší.


Nový Art Index je tu

Jak se pokusit snížit rizika investice do děl žijících umělců na minimum? Pomoci může například unikátní žebříček J&T Banka Art Index, který již jedenáct let nabízí jednu z možností, jak se zorientovat mezi zhruba dvěma tisíci umělci.

„Art Index vznikl jako snaha zpřehlednit uměleckou scénu pro laiky i případné sběratele a investory. A rozhodně nejde o snahu měřit kvalitu umění a poměřovat nesouměřitelné. Na počátku byl spíše paradox, že řada umělců měla skvělé jméno v zahraničí, ale doma je znali jen odborníci. Tvůrci indexu tak chtěli zejména na základě výstav ukázat, o koho je momentálně zájem,“ vysvětluje žebříček Valérie Horváth. Připomíná, že jeho tvůrci vycházeli z historické zkušenosti. Ukazuje se, že dnes nejcennější autoři meziválečné avantgardy patřili ve své době k výrazným figurám umělecké scény. Pro dnešní umělce by to tak mělo platit také.

„Vím, že někteří sběratelé, s nimiž v Trafo Gallery spolupracujeme, tento žebříček používají. Pro mě jsou však podstatnější údaje o tom, kolik lidí sbírá umění, což J&T Banka také sleduje,“ připomíná Blanka Čermáková také výsledky J&T Banka Art Reportu.

Jací umělci jsou v letošním žebříčku J&t Banka Art Index? Jaká jsou specifika investice do umění včetně největších rizik? A jaké další projekty se chystají pro popularizací českého trhu s uměním? To se dozvíte v nejnovější epizodě série J&T BANKA Talks s Blankou Čermákovou z Trafo Gallery a Valérií Horváth z J&T Banky.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.