Nejdražší dílo českých aukcí a Lukáš Rittstein v Kolby

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Nejdražší dílo českých aukcí a Lukáš Rittstein v Kolby
#Radosti#Umění

Po několikatýdenní sérii věnující se Benátskému bienále se vracím k tradičním novinkám ze světa umění. A za tu dobu se toho nestalo málo – na českých aukcích třeba stihl padnout dosavadní rekord historicky nejdražšího vydraženého díla. Nově se nejvyšší cenovkou může pyšnit malba Početí / Danae Františka Kupky.Sochy Lukáše Rittsteina ve vinici Kolby

Aktivity J&T Banky na poli umění se rozrůstají zase do jiného koutu Česka. Uměním se nově totiž mohou obohatit i návštěvníci vinařství Kolby v jihomoravských Pouzdřanech. Od minulého týdne tu přímo na vrcholu vinohradu trůní tři monumentální sochy Lukáše Rittsteina. Jde o sochy nazvané Velké přátelství, Nekonečný přítel a Nekonečná přítelkyně z cyklu Horizont událostí, které navazují na autorovy letité expedice na Papuu – Novou Guineu. Sochy jsou duté, a tak se mohou stát i bezpečným přístřeškem těm, kdo k nim zavítají.


Radka Bodzewicz a Petra Švecová v galerii Display

V naší karlovarské galerii Display najdete od května novou výstavu. Představuje výsledek v pořadí už třetí rezidence Magnus Art, kterou v Karlových Varech absolvovaly malířky Radka Bodzewicz a Petra Švecová. Od počátku své rezidence umělkyně vnímaly, jak moc jsou Karlovy Vary spojeny s vodou, která podmiňuje historii, ale i samotnou architekturu města. Společným tématem se jim tak stal pramen, a to nejen v doslovném smyslu tekoucí vody, ale i v řadě metaforických významů, které s sebou nese. 


Nové nejdražší dílo českých aukcí

České aukce si do kroniky mohou zapsat další milník. Po dvou letech totiž padl dosavadní rekord pro nejdražší dílo českých aukcí. Kubištův Staropražský motiv na pomyslné první příčce nevystřídal nikdo jiný než sériový rekordman František Kupka. Jeho malba Početí / Danae se na konci dubna vydražila o necelé tři miliony dráž než Kubišta, a totiž za 126,5 milionu korun včetně aukční provize. Ta přitom byla nižší než obvykle – aukční síň si ke kladívkové ceně připočetla „jen“ 10 procent navíc.


Kde seděla Mona Lisa

Kolem nejslavnějšího díla Leonarda da Vinci (a dost možná nejslavnějšího díla vůbec) je stále co objevovat. Odborníci se mimo jiné už dlouhé roky dohadují o krajině v pozadí za slavnou postavou. Odpověď teď možná našla geoložka Ann Pizzorusso, která dokázala identifikovat most za levým ramenem Mony Lisy nebo jezero nad jejím pravým ramenem. Mělo by se podle ní jednat o krajinu v oblasti jezera Como, a Mona Lisa tak měla Leonardovi sedět modelem ve městě Lecco.Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.