Co se v článku dozvíte:
- Dění na Ukrajině
- Měnová politika, resp. ECB, bez většího dopadu
- Výsledková sezóna za 1Q25
- Březen na akciích? Prostě jen pokles
- Dubnový výhled
- Pohled na fondy J&T očima portfolio manažerů
Dubnovému dění na finančních trzích bude dominovat téma nové celní politiky USA z dílny administrativy Donalda Trumpa. Investoři už raději začínají započítávat scénář obchodních válek s negativním dopadem na globální růst a potenciálně i vyšší inflaci. Tento scénář by pak mohl vést k prodejnímu tlaku především na rizikových aktivech.
Duben bude poznačen vývojem kolem nové celní politiky USA. Dne 2. 4. administrativa Donalda Trumpa uvalila na všechny obchodní partnery dodatečná cla, avšak jasný účel může být poněkud zastřený. Každopádně uvalením dodatečných cel, která se od 9. 4. dále zvýší, se více přibližuje negativní scénář obchodních válek, který by dle našeho názoru vyústil v negativní ekonomický vývoj, jenž by zasáhl světovou ekonomiku (nižší růst a vyšší inflace především v USA). Pokud se tedy bude zhoršovat napětí mezi USA a jejími obchodními partnery, tak se dá očekávat prodejní tlak na riziková aktiva.
Postoje jednotlivých zástupců obchodních partnerů se liší a v době psaní tohoto dokumentu nebyla známa jasná stanoviska ani výsledky vnitřních jednání v rámci jednotlivých států. Výjimkou byla například Čína, která ihned uvalila odvetné clo 34 % na všechno americké zboží s odloženou platností. Některé další asijské státy oznámily, že se budou snažit vyjednávat zrušení všech celních poplatků platných s USA.
„Další průběh jednání mezi USA a obchodními partnery bude stěžejní pro budoucí výhled vývoje na finančních trzích. Vzhledem k prudkým a rychlým změnám v tomto tématu bude trh přistupovat velmi obezřetně k jakýmkoliv změnám. To s sebou ponese přetrvávající vysokou volatilitu s pravděpodobnou převahou prodejního tlaku, pokud se nezmírní současné kroky americké administrativy relativně rychle. I ponechání současné nejistoty v zahraničním obchodě již zanechá na globálním makroekonomickém vývoji svoje stopy, které se propíšou do výkonnosti jednotlivých ekonomik, resp. konkrétních společností,“ vysvětluje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
Dění na Ukrajině
Vedle zahájené „obchodní války“ se investoři budou soustředit na geopolitické dění. Prozatím jsou snahy Donalda Trumpa o ukončení ukrajinské války relativně neúspěšné i přes drobný pokrok. Další tlak na zúčastněné strany o přistoupení na klid zbraní či příměří by bylo pozitivní zprávou. Avšak tento scénář prozatím vnímáme jako méně pravděpodobný.
Měnová politika, resp. ECB, bez většího dopadu
ECB (17. 4.) se dle posledních informací stává mírně nervózní a není jisté, zda dojde k dalšímu uvolnění měnové politiky, které bylo většinově očekáváno. Poslední nižší čísla ze spotřebitelské inflace v eurozóně by názor na opětovný pokles sazeb měla dále ukotvit. „I přes snížení sazeb bude však pro trh stěžejní, jak se ECB postaví k dění kolem nové celní politiky USA a jejími možnými dopady jak na inflaci, tak na ekonomický vývoj. V základním scénáři snížení sazeb by mělo být pro trhy neutrální informací,“ konstatuje Milan Vaníček.
Výsledková sezóna za 1Q25
V dubnu bude také zahájena výsledková sezóna za 1. kvartál 2025. V rámci indexu S&P 500 se očekává zajímavý meziroční růst čistého zisku na akcii (+7,5 % r/r). Avšak pravděpodobně více sledované budou informace o výhledu jednotlivých společností. Ještě na začátku roku se očekávalo, že 2025 bude silně růstovým rokem, ale poslední vývoj kolem celní politiky USA může výrazně pozměnit výhledy. Jedním z pravděpodobných scénářů může být absence výhledů na celý rok vzhledem k nejistotě právě kolem celní politiky USA. Takový scénář by trh přijal nepříznivě.
Březen na akciích? Prostě jen pokles
V březnu pokles akciového trhu zintenzivnil. Americký reprezentant S&P 500 odepsal 5,8 %, evropský index klesl o 3,9 %. Jenže není pokles jako pokles. Přestože je index S&P 500 (nejspíše) nejcitovanějším akciovým indexem na světě, i on má své rezervy ve vypovídací schopnosti.
Za první kvartál zaznamenaly pokles pouze čtyři sektory, zatímco šest jich zakončilo výše. Na vině je jejich váha v indexu. Zjednodušeně lze říci, že klesly indexy s nejvyšší vahou – spotřební zboží a technologie, které dohromady tvoří zhruba 40 % indexu. Navíc tyto sektory zaznamenaly korekci mezi 10 a 15 %, což je větší změna než nejúspěšnější index energií. Ten vzrostl o 9 %.
„Pro vážné korekce je charakteristické, že se mezi sektory a tituly zvyšují korelace. Lidově řečeno, všechno padá spolu. Tam zjevně nejsme. Přesto nás již něco přimělo začít uvažovat, a v menší míře realizovat, o nákupech v zámoří,“ říká Marek Ševčík, portfolio manažer J&T Investiční společnosti. Dluhopisový trh je mnohdy označován jako tzv. „smart money“. Za touto úvahou stojí fakt, že akcionář může vydělat mnohonásobky, ale prodělat jen 100 % investice, pokud nevyužívá páku. Dluhopisový investor si jde zjednodušeně pouze pro kupón, který činí jednotky procent ročně. Může však přijít o stejných 100 % jako akcionář, měl by vybírat pečlivěji a být citlivější na případný finanční protivítr na obzoru.
Základním ukazatelem stresu dluhopisových investorů jsou tzv. rizikové přirážky. Finanční hantýrkou spready. Jedná se o „bonus“ k bezrizikové úrokové sazbě, což lze zjednodušit jako sazbu státního dluhopisu. Ke konci roku se tato riziková přirážka nacházela na mnohaletých minimech, což lze interpretovat jako bezstarostnost investorů, když jim k bezrizikové sazbě stačilo přidat málo a stejně dluhopisy nakupovali. V prvním čtvrtletí zde již určitý stres lze pozorovat, ukazatel začal pomalu růst směrem k dlouhodobému průměru, který se pohybuje okolo 400 bazických bodů.
„Na poklesy v kvartálech minulého roku jsme reagovali zřídka. Jednak nebyly tak výrazné jako ten právě probíhající, jednak nám současně nedával dluhopisový trh znamení, že je trh jako celek skutečně nervózní. Nyní už známky nervozity v USA vidíme a začínáme nakupovat sektory, které procházejí korekcí,“ uvádí Marek Ševčík.
Dubnový výhled
Téma nové celní politiky USA z dílny administrativy D. Trumpa bude kralovat i dubnovému dění na finančních trzích. Investoři již začínají započítávat scénář obchodních válek s negativním dopadem na globální růst (a potenciálně vyšší inflaci). „Tento scénář, pokud bude získávat větší pravděpodobnost, povede k prodejnímu tlaku především na rizikových aktivech. Současně však chceme upozornit na vysokou volatilitu vzhledem k tomu, o jak živé téma se jedná a jak rychle se mohou věci v daném tématu měnit,“ zdůrazňuje Milan Vaníček.
Avšak i jen prodlužování období současného nastavení či vyostření sporů ve vzájemném zahraničním obchodě již bude mít negativní dopady přinejmenším do letošního hospodářského výkonu na globální úrovni. Současně může dojít k opětovnému zvýšení inflačních tlaků, což postaví centrální banky před těžkou otázku dalšího vývoje měnové politiky v teoretickém prostředí zvýšené inflace a nižšího hospodářského růstu. Ani tento scénář by nebyl příznivý pro finanční aktiva. První vlaštovkou v této hádance bude zasedání ECB (17. 4.), které může více napovědět. „Avšak očekáváme, že vzhledem k míře nejistoty bude ECB spíše obezřetná a bude vyčkávat na další vývoj,“ vysvětluje Vaníček.
Vedle hlavního tématu „celních válek“ se bude sledovat geopolitický vývoj a výsledková sezóna za 1. kvartál 2025. V případě geopolitiky se lze domnívat, že bohužel půjde spíše o odložení dalšího pokroku. Výsledková sezóna za 1Q25 bude kromě solidních čísel zřejmě charakterizována absencí jasného výhledu vzhledem k posledním událostem. Takovýto scénář bude zvyšovat nejistotu, a tudíž by byl nepříznivý pro vývoj na finančních trzích.
„Celkově se tedy domníváme, že duben bude především o zvýšené volatilitě či prodejním tlaku, což bude odpovídat nervozitě plynoucí z dalších kroků spojených s novými americkými cly. Zasedání ECB ani výsledková sezóna za 1. kvartál 2025 zřejmě více vyjasnění nepřinesou, protože se domníváme, že především výhledy budou buď absentovat, či budou navázané na další vývoj v zahraničním obchodě USA,“ dodává Milan Vaníček.
Připraveno analytiky J&T Banky.
Pohled na fondy J&T očima portfolio manažerů
J&T FLEXIBLNÍ
Do fondu jsme zařadili nový bond provozovatele průmyslových nemovitostí Accolade splatný 2029 oproti prodeji dražšího Accolade 2028. Splaceny byly dluhopisy energetického holdingu EPH 2025. Modifikovaná durace portfolia byla 4,7. Hrubý výnos do splatnosti portfolia klesl na 3,90 %.
J&T BOND
Ve fondu jsme v rámci aktivní správy cíleně snížili riziko. Po růstu jsme realizovali zisk na části konvertibilních dluhopisů, francouzských bank a aerolinek. Splaceny byly bondy EPH a AT&T. Účastnili jsme se několika refinančních transakcí – laboratoře Eurofins, těžaře ropy DNO, papírny Sappi a realitní Unibail. Posílili jsme investice do přepravce zkapalněného zemního plynu Navigator, investora do průmyslových nemovitostí Accolade a největšího chilského producenta masa Agrosuper. Nově jsme zařadili společnost Geoquip, která zkoumá geologii mořského dna před výstavbou větrných turbín, mostů nebo před pokládkou podmořských kabelů a plynovodů. Modifikovaná durace portfolia zůstala 2,9. Hrubý výnos do splatnosti portfolia byl na konci měsíce 5,53 %.
J&T MONEY
Do fondu jsme zařadili dluhopisy přepravce zkapalněného zemního plynu Navigator a firmy Geoquip, která zkoumá geologii mořského dna před výstavbou větrných turbín, mostů nebo před pokládkou podmořských kabelů a plynovodů. Splaceny byly bondy EPH a AT&T. Přidali jsme také český státní dluhopis s variabilní sazbou a nový bond provozovatele průmyslových nemovitostí Accolade. Volnou hotovost ukládáme do depozit a repo operací. Modifikovaná durace portfolia se snížila na 1,36. Hrubý výnos do splatnosti portfolia byl 5,58 %.
J&T Credit Opportunities
Ve fondu jsme v rámci aktivní správy cíleně snížili riziko. Po růstu jsme realizovali zisk na části konvertibilních dluhopisů a francouzských bank. Účastnili jsme se několika refinančních transakcí – laboratoře Eurofins, těžaře ropy DNO, papírny Sappi a realitní Unibail. Posílili jsme investice do přepravce zkapalněného zemního plynu Navigator, investora do průmyslových nemovitostí Accolade a největšího chilského producenta masa Agrosuper. Nově jsme zařadili společnost Geoquip, která zkoumá geologii mořského dna před výstavbou větrných turbín, mostů nebo před pokládkou podmořských kabelů a plynovodů. Modifikovaná durace portfolia se držela stabilní kolem 3. Hrubý výnos do splatnosti portfolia byl na konci měsíce 5,58 %.
J&T RENTIER
V březnu jsme se účastnili primárního úpisu dluhopisů DNO 8,5% / 2030 a Accolade 6,937% / 2030. Nakoupili jsme EnergoPro 7,5% / 2029. Modifikovaná durace činila 3,8, výnos do splatnosti 6,1 % p. a. V akciové části jsme doplnili po poklesu realitní akcie a Google. Strategická alokace byla v březnu 55 % akcií a 45 % dluhopisů.
J&T Realitních akcií a dluhopisů
V březnu jsme v dluhopisové části dokoupili Perpetuitu Unibail Rodamco s výnosem 4,875 %. Mezi největší akciové pozice nadále patří Vonovia, Leg Immobilien a Grand City Properties. Výnos do splatnosti dluhopisové části činil 6,1 %, modifikovaná durace 2,7. Podíl akcií činil 60 %.
J&T DIVIDEND
Americké akciové trhy v průběhu března oslabují, když kombinace více faktorů tlačí na jejich pokles. Zcela zásadním problémem je nejistota, do které dostal investory americký prezident Donald Trump, a to především neustálými změnami v oznamování celních tarifů – na různé státy, výjimky na určité zboží, pak to odvolal, pak znovu zavedl. Výprodeje se přelily i do Evropy, kde euforie z restrukturalizačního a zbrojního balíčku financovaného pomocí dluhu trochu vyprchala. Dlouhodobě to může mít pozitivní efekt, krátkodobě se investoři zbavovali akcií snad všude, kromě pražské burzy, kde ČEZ došplhal na roční maximum. My jsme v portfoliu vybrali část zisků na Komerční bance, Coltu a ČEZu, přikoupili jsme akcie RWE, Škoda Doosan Power, navýšili Sterling Infrastructure a Novo Nordisk, nově jsme zařadili latinskoamerickou banku PagSeguro a vrátili se poslední den v měsíci do Googlu. J&T Dividend během března ztrácí okolo 2 %, od začátku roku činí zhodnocení +2 %. Hotovostní pozice se snížila k 6 %. K titulům s nejvyšší vahou v portfoliu patří tyto společnosti: Titan Cement, RWE, ČEZ, BT Group, Vistry, Exxon a Leidos.
J&T MONEY II
V březnu jsme se zúčastnili primární emise těžaře ropy DNO 8,5% / 2030. Modifikovaná durace činila 2,4. Výnos do splatnosti portfolia činil 5,8 % p. a.
J&T OPPORTUNITY
US akciové trhy v průběhu března prudce oslabují, když kombinace více faktorů tlačí na jejich pokles. Problémem je nejistota, do které dostal investory americký prezident Donald Trump, a to především neustálými změnami v oznamování celních tarifů. To samozřejmě vyvolává nejistotu a nemožnost si ceny na trhu „oddiskontovat“ a spočítat. K tomu geopolitický nátlak na některé země, se kterými USA spolupracují (např. Kanada či Grónsko), vyvolává obavu z „velmocenského“ chování. Nadále se domnívám a věřím, že jde spíše o nešťastně formulované zájmy ze strany USA než reálné plány na ovládnutí určitých území. Ale i toto vyvolává na trzích nejistotu.
Toto vše vede FED k pozdržení snižování sazeb (zatím plán 2× v 2025 na podzim) a máme tu ekonomiku pracující na vyšších úrokových sazbách, což samozřejmě americkému spotřebiteli nepomáhá. Proto ani dobrá kvartální čísla řady firem (Nvidia, Dell, ale i další) nestačila spolu s jejich výhledem na to, aby protočila trh do zelena.
Přikoupili jsme Dell, Block, finského oceláře Outokumpu, EPI (ETF na Indii), naopak jsme vzali profit na Grouponu, částečně Alpha Bank, ČEZu, snížili jsme váhu Grand City Properties. Klesáme za březen výrazně méně než US i evropské akcie, okolo –2,38 %, od začátku roku pak –3,65 %.
J&T LIFE STABILNÍ
Během března jsme rebalancovali portfolio a dokupovali fondy J&T Bond a J&T Flexibilní. Zbylé prostředky jsme umístili do depozit a repo operací, které byly kryty pokladniční poukázkou ČNB. Během měsíce fond vzrostl o 0,58 %.
J&T LIFE KONZERVATIVNÍ
Během března jsme do výnosové složky přikoupili fondy J&T Bond, J&T Flexibilní a J&T Money II. V rámci růstové složky jsme navýšili pozici v J&T Dividend a J&T Opportunity. Volné prostředky jsme uložili na depozitum a do repo ČNB. Během měsíce fond vzrostl o 0,35 %.
J&T LIFE DYNAMICKÝ
Nervozita na akciových trzích přetrvává, obzvlášť pokud se bavíme o zaoceánských titulech a firmách, kterých se přímo dotýká nová celní politika amerického prezidenta, což je velmi obsáhlý list. Pro světové burzy byl tak březen špatným, až velmi špatným měsícem, kde světlou výjimkou zůstává domácí trh.
Na Life fondech jsme tak realizovali ztráty ve všech akciových i dluhopisových fondech, kde jediným „držákem“ zůstává J&T Arch, který je svým charakterem ocenění daleko více tržně agnostický.
J&T LIFE BALANCOVANÝ
Nervozita na akciových trzích přetrvává, obzvlášť pokud se bavíme o zaoceánských titulech a firmách, kterých se přímo dotýká nová celní politika amerického prezidenta, což je velmi obsáhlý list. Pro světové burzy byl tak březen špatným, až velmi špatným měsícem, kde světlou výjimkou zůstává domácí trh.
Na Life fondech jsme tak realizovali ztráty ve všech akciových i dluhopisových fondech, kde jediným „držákem“ zůstává J&T Arch, který je svým charakterem ocenění daleko více tržně agnostický.
J&T NEXTGEN
Americké akciové trhy v průběhu března prudce oslabují, když kombinace více faktorů tlačí na jejich pokles. Zcela zásadním problémem je nejistota, do které dostal investory americký prezident Donald Trump, a to především neustálými změnami v oznamování celních tarifů – na různé státy, výjimky na určité zboží, pak to odvolal, pak znovu zavedl. K tomu geopolitický nátlak na některé země, se kterými USA spolupracují (např. Kanada či Grónsko), vyvolává obavu z „velmocenského“ chování, které nechceme u velkých zemí vidět.
Nadále se domnívám a věřím, že jde spíše o nešťastně formulované zájmy ze strany USA než reálné plány na ovládnutí určitých území. Ale i toto vyvolává na trzích nejistotu. Investoři sledují makro čísla – bojí se přibrzdění růstu ekonomiky, ale i inflačních tlaků. Od začátku roku tak americké indexy ztrácí, S&P téměř −5 %, Nasdaq více než −10 %, za březen pak S&P −5,90 % a Nasdaq více než −8 %. Pokles je pak pro nás jako dlouhodobé investory (časový horizont 5 let) příležitostí dokoupit vybrané akcie, které sledujeme.
Realizovali jsme ziskové pozice na tickerech UTI, PRDO, vzali část profitu na TG Therapeutics, snížili jsme váhu na čipový sektor a AI (nadále mu věříme, krátkodobě je ale pod tlakem). Nově jsme do fondu zařadili CWHY, CART a CTRA, vrátili jsme se do JPM a DAL. Navýšili jsme váhu Googlu a Nvidie. Za březen naše portfolio kleslo o –7,06 % (díky vyšší expozici našeho portfolia na tech. sektory), od začátku roku jsme v minusu 9,87 %. K našim největším pozicím patří Google, Nvidia, Amazon, Theon, Itron a BUG.
J&T CASH
V březnu jsme nově získané finanční prostředky vložili do repo operací zajištěných pokladniční poukázkou ČNB a přikoupili jsme státní dluhopis 8/18/2043 s variabilním kupónem. Výkonnost fondu od zahájení činnosti činí 3,13 % p. a.
NAŠE ČESKO
Je to až s podivem, že Naše Česko, fond i země, dosahuje výsledků, jakých dosahuje. Vezmeme-li v potaz, co se děje na zahraničních trzích, v návaznosti na nový styl politiky amerického prezidenta, který se rozhodně týká i České republiky, čekal bych horší výsledky. Ale jak se říká, darovanému koni…
Naše Česko tak má za sebou další povedený měsíc tažený opravdu silným vývojem na pražské burze, kde si lehce „odplivl“ jen Doosan, ale ten na to má po silném debutu nárok. Z pohledu fondových investic jsme se po opravdu, ale opravdu dlouhém (a bolestivém) diligence procesu firmy Rohlík rozhodli navýšit pozici v této firmě skrze nově vytvořený fond Rohlík Growth, kam vložil část svého podílu Tomáš Čupr. Dokupovali jsme i zmíněný Doosan, který nám pořád přijde atraktivně naceněný, a to i přes jeho impozantní růst od IPO. V součtu Naše Česko opět našlo nový vrchol se zhodnocením od založení 30,81 %, tedy 15,46 % anualizovaně.