V bouřlivých finančních vodách se čas od času vytváří módní vlny. Jedná se o trendy založené na zajímavých investičních myšlenkách, které se svým naceněním v určitém okamžiku vzdálí od fundamentálních hodnot. Investoři je přesto nadále vyhledávají a pořizují do portfolií. Jednají iracionálně, ale přirozeně. Chováním vymykajícímu se zdravému rozumu se detailně zabývá disciplína nazvaná behaviorální finance, která je neoddělitelnou součástí procesu investičního rozhodování.
V dějinách finančních trhů opakovaně pozorujeme periody se zvýšeným zájmem o určitý segment trhu. V čerstvé paměti investiční veřejnosti je internetová horečka z počátku tisíciletí. Posedlost technologickými tituly byla v roce 2000 všudypřítomná. Po splasknutí dotcom bubliny se řada investorů zařekla, že do daného odvětví již nikdy kapitálově nevstoupí. Dvacet let poté se na investiční scéně objevuje magická sedmička, shodou okolností opět čistě technologická. Do extrému přivedla tento jev v posledních měsících společnost Nvidia. Jediný titul udával rytmus celému akciovému trhu. Neředěný investiční koktejl v podobě technologických titulů přinesl v letošním roce velké množství zábavy. Od začátku srpna euforie vyprchává a pro některé již nastává fáze střízlivění.
Zkušení investoři přirozeně sledují, co se ve světě financí nosí, ale zachovávají si svůj vlastní styl. Ten je obvykle definovaný dlouhodobou strategickou alokací aktiv, nikoliv aktuální popularitou jednotlivých titulů či odvětví. Při zhodnocování finančních prostředků se nezaměřují na jednotlivé investiční tipy, ale kladou důraz na vhodné procentuální zastoupení dluhopisů, akcií a alternativních investic v podobě nemovitostí či soukromého kapitálu.
V lokálním prostředí lze v této investorské kategorii pozorovat požadavek na generování hotovosti. Poptávku po pravidelném příjmu uspokojovalo po řadu let nájemné z investičních nemovitostí. Nicméně v poslední době jsou stále intenzivněji zařazovány do portfolií veřejně obchodovatelné cenné papíry s atraktivnějším výnosem. České investiční prostředí je z pohledu nabídky pravidelného výnosu v současnosti investorským rájem.
Na pražské burze se obchodují tituly proslulé štědrou dividendovou politikou. V posledních pěti letech dosahuje průměrný roční dividendový výnos českých akcií 5,7 %. Naproti tomu evropský index Eurostoxx 50 nabízí pouze lehce přes 3 % a nejsledovanější S&P 500 nedosáhne ani na procenta dvě. Do zmíněných údajů nevstupuje kurzové riziko spojené s investováním na zahraničních trzích. To je také potřeba vyhodnocovat a řídit. Ze současné příznivé konstelace v domácím prostředí tak jednoznačně těží investoři vyčíslující hodnotu svého majetku v české koruně, jelikož jsou chráněni před rozkolísáním kurzu domácí měny.
Movití klienti zcela přirozeně respektují regionální diverzifikaci a dívají se za horizont českého trhu. Obrázek, který tam vidí se od lokálního mírně liší. Ve Spojených státech lze pozorovat zvýšený zájem o dluhopisové fondy, které by měly těžit z poklesu úrokových sazeb. Termín prvního snížení je plánovaný na září letošního roku. Převaha poptávky na straně zaměstnavatelů doposud bránila americké centrální bance v uvolnění měnových podmínek. Nicméně v poslední době se situace mění. Nejčerstvější makroekonomická data poukazují na ochlazení na trhu práce. To se propisuje do rostoucích cen dluhopisových investic. Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů klesly pod 4 procenta. Bez ohledu na akademicky diskutovanou konečnou hodnotu vede cesta jediným směrem, a to je dolů. Pokles výnosů automaticky znamená růst cen fixně úročených aktiv, proto je dluhopisový segment atraktivní. Neznamená to, že by opadl zájem o akciové investice. Ty nadále tvoří nejvýznamnější část likvidního majetku. U akcií dochází spíše k segmentové rotaci od technologických gigantů do menších společností, které nejsou hnacím motorem nejsledovanějších indexů. Zároveň se obnovuje poptávka po defenzivnějších titulech v podobě telekomunikačních společností, utilit a dalších segmentů stabilně generujících hotovostní toky. Ke zvýšené aktivitě dochází na poli soukromého kapitálu. Nejvýznamnější investiční domy tím rozšiřují své nabídky o produkty s expozicí na méně přístupnou oblast investování.
Vedle krátkodobějších témat jako je zmíněná měnová politika, sledují investoři také sekulární trendy. Zajímají se o umělou inteligenci, kybernetickou bezpečnost, dlouhověkost, dekarbonizaci, udržitelnost a další oblasti. Vesměs se jedná o megatrendy formující chování společnosti a předurčují kapitálové toky v globálním měřítku. Identifikování a analyzování faktorů dlouhodobě působících na ekonomický vývoj bylo na investiční půdě v posledních letech věnováno velké úsilí. Poměrně čerstvé téma představuje energetická transformace. Ceny elektrické energie demonstrovaly v období pandemie širší veřejnosti zákon nabídky a poptávky v praxi. Pokud je něčeho nedostatek, ochota zaplatit roste. Na finančních trzích se neustále vytváří nové investiční příležitosti. Klíčem k úspěchu bývá tyto trendy odhalit v počáteční fázi a nevycházet z hodnocení dat minulých.