Pravidelný týdenní komentář k trhu

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.
Dění na světovém trhu

V uplynulém týdnu do fungování na nejen finančních trzích významně promluvila geopolitika. Konkrétně ještě víkendový útok dronů a raket Íránu na Izrael a pak páteční odpověď Izraele na Írán. Přiostřování vzájemných vztahů a silné narušování velmi křehké situace na Blízkém východě jsou a budou pro svět a potažmo finanční trh nepříznivé informace. Investoři se začali uchylovat do tzv. bezpečných aktiv a tím vyprodávat rizikové pozice. Zbytek světa vyzývá k diplomatickému řešení a uklidnění situace. Z čistě investičního hlediska je míra nejistoty vysoká a potenciální otevřené vyhlášení války mezi oběma státy by mohlo vést k širšímu výprodeji napříč finančními aktivy. Válečný konflikt mezi zmíněnými zeměmi by se mimo jiné mohl projevit ve vyšších cenách ropy, což trápí přes inflační vývoj i zbytek světa, resp. měnověpolitické autority, které stále svádí svůj boj o snížení inflačních tlaků. Vedle geopolitiky se trh zaměřoval na výsledkovou sezónu, která je prozatím vnímána rozporuplně. Samotná zveřejňovaná čísla jsou sice solidní, ale jakékoliv, byť jen mírné, zaváhání ve výhledu je za současné situace relativně ostře oceněno prodejními příkazy. Především vyostřená geopolitická situace na Blízkém východě a prozatím rozpačitá výsledková sezóna znamenaly další ústup od rizikových aktiv. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden níže o -2,3 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 lehce ustoupila o -1,2 % t/t. Domácí index PX se opětovně relativně držel, když vykázal pokles o -0,5 % t/t na 1550,6 bodu.

 

Společnosti na BCPP

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže oznámil, že schválil akvizici výrobce munice pro ruční zbraně Sellier & Bellot ze strany Colt CZ Group. Úřad uvedl, že po prozkoumání situace u odběratelů obou společností neshledal negativní dopady akvizice na hospodářskou soutěž v ČR. Colt CZ oznámil dohodu o akvizici Sellier & Bellot loni v prosinci, přičemž společnost očekává dokončení převzetí do konce letošního prvního pololetí. Za 100 % akcií Sellier & Bellot zaplatí současnému majiteli CBC sumu 820 mil. USD v hotovosti a nových akciích. Titul zakončil týden na 626 Kč (+1,3 % t/t)

 

Společnost Pilulka Lékárny oznámila, že se dohodla na odprodeji svých aktivit na rakouském trhu s tamní společností Vamida. Přestože rakouský trh podle Pilulky ukazoval příznivé trendy, investice do tamního provozu by pro společnost byly střednědobě příliš finančně nákladné. Společnost neuvedla detaily transakce. Rakousko je tak po Rumunsku a Maďarsku třetím zahraničním trhem, který firma opustila. Pilulka plánuje zveřejnit detailní výsledky za minulý rok v květnu. Spolu s nimi představí i hospodaření za 1. kvartál, v němž má již být vidět efekt transformačního plánu. Titul zakončil páteční seanci na 196 Kč (-2,0 % t/t).

 

Majitel a generální ředitel Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad uvedl v rozhovoru pro Reuters, že od začátku války na Ukrajině společnost zvýšila výrobu dělostřelecké a tankové munice desetkrát. Poptávka po velkorážní munici je nyní tak silná, že společnost má v tomto segmentu zakázky na 6 let dopředu a investuje do nových kapacit ve svých závodech na Slovensku, v Srbsku a ve Španělsku. CSG rovněž plánuje obnovit výrobu v nyní nečinném závodě na střelný prach a nitrocelulózu v Itálii. Právě tyto nezbytné součásti velkorážní munice představují podle Strnada nejvážnější „úzké hrdlo“ v tomto segmentu výroby v Evropě. Komentář k silné poptávce po velkorážní munici je příznivý pro budoucí hospodaření společnosti a dluhopisy CSG 8,00/2028, které se obchodují na pražské burze.

 

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze byl Colt CZ (626 Kč, +1,3 % t/t). ÚHOS schválil Coltu akvizici Sellier & Bellot. Tuto akvizici trh přivítal pozitivně vzhledem k rozšíření společnosti vhodným směrem. Její posvěcení úřady je proto vnímáno rovněž příznivě. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byl CTP (-3,2 % t/t na 402,4 Kč). Titul se obešel bez kurzotvorné zprávy. Všeobecně rostoucí výnosy aktuálně kvůli rostoucímu geopolitickému riziku neprospívají realitnímu sektoru, který je odkázán na náklady financování.

Výhled na příští týden

Příští týden bude stále o geopolitice. Sledovat se bude samozřejmě již víkendové dění a možná další eskalace situace mezi Íránem a Izraelem. Jakékoliv další nediplomatické řešení by bylo nejen pro trh negativním signálem. Vedle geopolitiky bude probíhat výsledková sezóna, kdy se představí jména jako Meta, Microsoft či Aplhabet. Geopolitická riziková přirážka bude na trhu přetrvávat i pro přinejmenším příští týden, a proto jsme ve výhledu na následující dny více obezřetní. Výsledky zmíněných firem mohou pak ovlivnit celkovou náladu trhu bez geopolitického kontextu.

V úterý (23. 4.) proběhne valná hromada Monety, která mimo jiné bude schvalovat hrubou dividendu 9,0 Kč/akcii (8,8% hrubý div. výnos). Poslední obchodní den s nárokem na zmíněnou dividendu bude čtvrtek (25. 4.).

 

Ve čtvrtek (25. 4.) pak zahájí domácí výsledkovou sezónu za 1Q24 právě Moneta. Na úrovni čistého zisku očekáváme meziročně 9% pokles na 1 105 mil. Kč, za čímž je výhradně rozpouštění opravných položek v 1Q23. Na úrovni provozního zisku očekáváme, že banka vykáže 9% růst. Předpokládáme, že management potvrdí svůj střednědobý výhled bez výraznějších změn.

 

Ve středu (24. 4.) proběhne valná hromada Komerční banky, která bude mimo jiné schvalovat hrubou dividendu 82,7 Kč/ackii (9,6% hrubý div. výnos).

 

V pátek (26. 4.) se bude naposledy obchodovat s nárokem na finální dividendu (tj. druhou část) 0,275 EUR/akcie (1,7% hrubý div. výnos) společnost CTP.

 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za březen (oček. 2,8 po 1,3 % m/m), čtvrteční HDP za 1Q24 anualizovaně (oček. 2,3 po 3,4 % q/q) a páteční spotřebitelský sentiment měřený univerzitou v Michiganu (oček. beze změny 77,9 bodu m/m). V Německu se zaměříme na středeční indexy IFO, kde se čeká zlepšení ve všech sledovaných kategoriích.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.