Poslední červnový týden a zároveň poslední týden první poloviny roku se trh bude soustředit na již první zmínky ohledně výsledků za druhý kvartál 2024 a na spekulace na francouzské předčasné parlamentní volby, kdy první kolo bude probíhat o víkendu (30. 6.).
Ve středu zveřejní své výsledky za druhý kvartál společnost Micron (výrobce čipů), což bude první ze sledovaných firem, která otevře výsledkovou sezónu. „Toto připomenutí nadcházející výsledkové sezóny může přimět investory ubírat své výhledy znovu k firemním číslům,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
Nervozita před předčasnými parlamentními volbami ve Francii může zvýšit volatilitu především u evropských titulů. „V základním scénáři očekáváme, že výsledek voleb bude mít na trh jen časově omezený vliv i v případě výhry opoziční strany,“ popisuje Milan Vaníček.
Dodatečné technické dolaďování portfolií před koncem pololetí může jen zvýšit objemy s koncem týdne. „Celkově jsme na příští týden v případě Evropy více obezřetní a očekáváme, že by se mohla objevit jistá realizace zisků. V zámoří se bude sledovat Micron a jestli nové technologie budou pokračovat ve své spanilé jízdě,“ dodává Vaníček.
ČEZ schvaluje návrh na dividendu
ČEZ v pondělí (24. června) pořádá řádnou valnou hromadu akcionářů, která bude mimo jiné schvalovat návrh představenstva na dividendu ze zisku minulého roku ve výši 52 Kč na akcii (5,5% hrubý dividendový výnos). Poslední obchodní den s nárokem na tuto dividendu pak bude středa 26. června. Vzhledem k tomu, že vláda na rozdíl od předchozích dvou let nepodala protinávrh, očekává se schválení návrhu představenstva.
ČNB může změnit sazby
Ve čtvrtek bude zasedat ČNB, kde se očekává snížení sazeb v rozmezí 25–50 bazických bodů ze současných 5,25 % (2T Repo). Většina trhu očekává snížení o 25 bazických bodů, ale případné snížení o 50 bazických bodů může na trh přinést volatilitu v případě domácí měny. Sledovat se bude i následný komentář guvernéra Michla, který by mohl nastínit budoucnost domácí měnové politiky.
Makroekonomický výhled
Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na čtvrteční objednávky dlouhodobé spotřeby za květen (oček. 0,0 po +0,6 % m/m) a páteční spotřebitelský sentiment měřený univerzitou v Michiganu za červen (oček. 66,0 po 65,6 bodu m/m). V Německu se soustředí na pondělní indexy IFO, které by měly přinést zlepšení na všech sledovaných úrovních.