Jak investují mladí? Nejde jen o krypto a sexy firmy, ukazuje úspěšný příběh NextGen

5-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Jak investují mladí? Nejde jen o krypto a sexy firmy, ukazuje úspěšný příběh NextGen
TrendyFondyPříběhy

Je jim mezi 20 a 25, jsou talentovaní, už studují a k tomu jsou nejen aktivní soukromí investoři, ale také se jejich talenty projevují ve fondu J&T NextGen. Ten je na trhu rok a půl a mezitím nabobtnal z 50 na téměř 400 milionů korun. Jak nejmladší generace uvažuje nad investicemi a kde vidí největší příležitosti? A jak funguje propojení mladých nápadů a ostříleného portfolio manažera Michala Semotana, který fond řídí? „Michal je díky svým zkušenostem někdy mnohem odvážnější než my,“ říká Gabriel Herbrik, člen čtyřčlenného investičního výboru fondu NextGen.


Investování, to jsou hlavně příběhy. Jeden krásný příběh se v J&T Investiční společnosti píše už rok a půl a jmenuje se fond J&T NextGen. Ten nabízí unikátní možnost investovat do fondu, který řídí jeden z nejzkušenějších portfolio manažerů u nás Michal Semotan, ale v investičním výboru jsou mladí investoři, kteří se do světa velkých peněz teprve propracovávají a v současnosti studují vysokou školu.

Aktuálně výbor tvoří čtveřice Mojmír Zálešák, Veronika Němečková, Gabriel Herbrik a Daniel Semotan. Fond pak funguje tak, že členové výboru přicházejí s různými investičními podněty a společně o nich diskutují s Michalem Semotanem. Ten pak jako jediný má právo veta. Funguje to?

„Funguje to skvěle. Dokonce jsme některé myšlenky již využili i v dalších fondech,“ potvrzuje přínos fondu NextGen Michal Semotan.

WhatsApp pomáhá v komunikaci

Ale vezměme to od začátku. Fond NextGen vznikl na popud šéfa J&T Investiční společnosti Tomáše Martince. Zaujala jej pětice tehdejších studentů gymnázia PORG, kteří uspěli na mezinárodní investiční soutěži v USA, a nabídl jim stáž v J&T. Právě tady se pak následně zrodila myšlenka fondu, který by do velké míry stál na myšlenkách mladých. NextGen tak získal prvotní investici 50 milionů. Po roce a půl fungování ale spravuje již téměř 400 milionů. A investorům nabídl výnos v průměru téměř 11 procent ročně. Podle Martince jsou právě čerstvé nápady v dnešní době zásadní.

„V Americe se změnil pilot a také jeho priority. Teď musíme hledat odpovědi, jak na tom vydělat,“ myslí si Martinec.

V čem jsou mladší investoři jiní, proti zkušenějším kolegům? Podle Mojmíra Zálešáka, který zůstává jediným členem výboru od založení fondu, to je zejména snaha o konsenzus. Nejde o to, překonat druhého člena výboru, nejde o to, mít rozparcelovaný trh podle sektorů nebo velikosti firem. Každý může přispět tím, co umí nejlépe, nebo i tím, že může produkt nebo službu vyzkoušet.

„Používáme whatsAppovou skupinu, kde o jednotlivých nápadech diskutujeme. Dneska jsme každý v jiné zemi. Já jsem v Americe, Dan v Itálii, ostatní v Praze. Kolikrát jdu spát a po probuzení mám ve skupině sto nových zpráv,“ říká Zálešák. „Rádi investujeme do věcí, které máme rádi,“ doplňuje investor.

Druhou odlišností, kterou se snaží své investiční akce ozvláštnit, je časté využívání alternativních dat. Fundamentální analýzu z výročních zpráv a agentur doplňují například o analýzu sociálních sítí nebo praktickou zkušenost. Právě v tom má přitom Mojmírovo studium v USA důležitou roli.

„Uvedl bych případ školních autobusů, do kterých jsme se nakonec rozhodli investovat. Na školních autobusech jsem viděl logo malého ptáčka, tak jsem se díval, co to je za firmu. Zjistil jsem, že to není státní, ale soukromá firma, tak jsme si ji prověřili a nakonec do ní investovali. Stejně to děláme třeba s energetickými nápoji nebo řetězci restaurací. Když to není v Evropě, jdu a natočím pro kolegy video. Tím získáváme další informace, které přidáme k fundamentální analýze,“ dodává Zálešák.

Například sledováním trendů na sociálních sítích TikTok Veronika Němečková přišla s myšlenkou investice do velkých zámořských lodí nabízejících zábavu pro mladé.


Investiční výbor fondu J&T NextGen - zleva Veronika Němečková, Gabriel Herbrik, portfolio manažer Michal Semotan, Mojmír Zálešák, Daniel Semotan.

Investiční výbor fondu J&T NextGen - zleva Mojmír Zálešák, Daniel Semotan, portfolio manažer Michal Semotan, Gabriel Herbrik, Veronika Němečková.

Nejen technologie

Oproti stereotypním představám fond J&T NextGen neinvestuje jen do supermoderních technologií nebo kryptoměn. Přesto má největší expozici na společnost Nvidia, která za poslední dva roky vyrostla mezi nejhodnotnější veřejně obchodované firmy světa. V portfoliu jsou dále akcie Amazonu nebo Googlu, zároveň také menší evropské firmy z obranného průmyslu. Výrazný podíl mají také sektory zdravotní péče nebo finanční služby.

Právě ve finančních službách působí čínská společnost Qifu Technology, která patří k nejúspěšnějším investicím fondu NextGen. Jedná se o společnosti propojující žadatele o úvěr s poskytovateli úvěrů v Číně. Ještě úspěšnější pak byla investice do Theon International, která působí v sektoru kybernetické bezpečnosti a jen letos nabízí výnos 150 procent. S podnětem na investici do Theonu přišel Gabriel Herbrik.

„Tento sektor je jasný megatrend, na němž půjde vydělávat dalších deset let. Jen je otázka, jak konkrétně to bude,“ připomíná Herbrik. A Michal Semotan potvrzuje, že jde opravdu o úspěšnou investici, kterou postupně zařadil do všech akciových portfolií.

Spojení generací funguje

Fungování fondu NextGen je svého druhu důležitým experimentem. Díky němu se ukazuje, že mladá dravost na jedné straně a zkušenost na straně druhé může vést k velmi úspěšným investičním projektům. Podle Michala Semotana je jeho přínosem zejména klid a rozvaha, kterou umí udržet i ve chvíli, kdy indexy padají o procenta denně, jak se stalo například na začátku letošního dubna po vyhlášení plošných cel na veškeré zboží dovážené do USA.

„Michalův klid byl pro nás velmi důležitý. Pochopili jsme, že když máme dlouhodobou strategii, máme v takových chvílích přikupovat,“ uvádí Gabriel Herbrik. A podle něj se naučili, že otevřenost vůči investorům je nejlepší strategií. „Když jsem měl poprvé investorům představit, jak se fondu daří, zrovna jsme prožili největší propad. Na grafu za mnou svítilo minus 17 procent YTD. Ale odliv peněz v tu dobu nepřišel, investoři situaci na trhu chápali,“ dodává mladý investor.

Zároveň připomíná, že někdy mladé investory naopak překvapí razance, s jakou je jejich mentor ochotný jít do rizika. „Jedním takovým příkladem byla debata o investici do společnosti Circle. Ta využívá kryptoměny, konkrétně stablecoiny, díky čemuž značně zrychluje vypořádání finančních transakcí. My jsme chtěli investovat maximálně jedno procento prostředků, Michal ale chtěl rovnou dvě procenta. Díky zkušenosti chápal, že jde o takto významnou inovaci, že potenciální výnos může být opravdu velký,“ dodává Herbrik.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.