5 důvodů, proč si nenechat ujít J&T Banka Art Index Pop-up

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


5 důvodů, proč si nenechat ujít J&T Banka Art Index Pop-up
#Umění

Už za pár dní se návštěvníkům otevře třetí ročník přehlídky současného českého umění J&T Banka Art Index Pop-up.


Pokud byste stále ještě váhali, jestli si ve svých zaplněných kalendářích dokážete udělat prostor pro její návštěvu, přináším trochu pozitivní motivace. Dnešní novinky jsem se totiž rozhodla věnovat pouze pop-upu a předložit vám pět důvodů, proč byste si tuto výstavu neměli nechat ujít. Nutno podotknout, že důvodů bych bez problémů našla minimálně 150 – právě tolik uměleckých děl totiž letošní pop-up návštěvníkům představí.


Nejnovější díla přímo z uměleckých ateliérů

J&T Banka Art Index Pop-up představuje to nejlepší, co právě teď vzniká v ateliérech českých současných umělců. Všechna vystavená díla proto jejich autoři vytvořili v posledních dvou letech. Reflektují tak skutečně naši dobu a to, co se v ní odehrává, a mohou k našim návštěvníkům promlouvat opravdu aktuálním jazykem. Nejedno dílo dokonce vznikalo doslova v posledních týdnech před výstavou. Pokud tedy v uměním prošpikovaných chodbách Invalidovny zacítíte charakteristickou vůni terpentýnu, víte, odkud vítr vane.


Velká jména i mladá krev

Jak už název napovídá, výběr umělců, jejichž tvorbu na pop-upu představujeme, vždy vychází z aktuálního žebříčku J&T Banka Art Index. Abychom se ale neopakovali a návštěvníky dokázali vždy obohatit něčím novým, kurátorský výběr se při každém ročníku liší. Pokud jste se těšili na královnu žebříčku Evu Koťátkovou, sociální projekty Kateřiny Šedé nebo charakteristicky humorný nadhled Krištofa Kintery, nezklameme vás. Na výstavě totiž najdete všechny umělce, kteří obsadili prvních dvacet příček žebříčku. Doplnili jsme je o další etablované umělce, speciálně jsme se ale zaměřili na „mladou krev“. Těšit se tak můžete hned na několik umělců, kteří se do první stovky Art Indexu dostali letos vůbec poprvé.


Unikátní prostor

Jak už se pro J&T Banka Art Index Pop-up stalo zvykem, pro výstavu vždy hledáme takové prostory, do kterých by se návštěvníci za jiných okolností možná nedostali. Na letošní lokaci jsme obzvlášť pyšní. Historická budova pražské Invalidovny na vás dýchne magickou atmosférou. Ambiciózní projekt města ve městě, který měl ubytovat na čtyři tisíce válečných invalidů i s rodinami, nakonec skončil u první z devíti částí. I tak dnes impozantní budova budí respekt. Jeho magickou atmosféru mimochodem ocenil i Josef Sudek, jeden z nejslavnějších českých fotografů, který si právě tady léčil svá válečná zranění, rekvalifikoval se tu na fotografa a vytvořil tu svůj cyklus Z Invalidovny.


Site-specific instalace

Unikátní prostor neinspiroval jen Josefa Sudka, ale i několik umělců, kteří se pop-upu letos účastní. Několik umělců letos svá díla ušilo na míru prostoru. Výběr místnosti, ve které své multimediální objekty instaloval Jakub Nepraš, rozhodně nebyl náhodný. Zvláštní pozornost také věnujte místnosti, kterou svými sochami naplnil Petr Dub. Až se budeme procházet po hlínou a sutí pokryté podlaze, zbystřete. Možná narazíte na očím téměř skrytou část instalace. Mimochodem, návštěvníci pop-upu se letos dokonce mohou stát přímo součástí jednoho uměleckého dílo. Kateřina Šedá s sebou totiž přiveze stánek Národní sbírky zlozvyků, svého aktuálně probíhajícího uměleckého projektu.


Prostor pro sběratele

Jako v minulých ročnících, i ten letošní má za cíl povzbudit sběratelský apetit, a podpořit tak aktuální uměleckou scénu v další tvorbě. Všechna umělecká díla, která na výstavě najdete, jsou i tentokrát na prodej. A na své si přijde opravdu každý. Součástí výstavy jsou malby, sochy, fotografie, multimediální instalace i videoart všech myslitelných rozměrů, tvarů a stylů. Cenový rozptyl je přitom mimořádně široký – ceny se pohybují od jednotek tisíc po jednotky milionů korun.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.