Desítky umělců ze špičky české scény opět představí svá nejnovější díla na jedné obří výstavě. První zářijový víkend se totiž uskuteční další ročník projektu J&T Banka Art Index Pop-up. Poté, co se organizátorům podařilo uměním zabydlet pražskou Invalidovnu nebo Dům U Zlatého hroznu se tentokrát rozhodli vystavit díla v paláci Bellevue na Smetanově nábřeží. „Návštěvníky vyzýváme, aby se umění nebáli odhalit. Aby kladli otázky, aby se dívali pod povrch, aby umění nevnímali jen jako dekoraci, ale hledali jeho hlubší význam,“ říká kurátorka výstavy Valérie Horváth z Art Servisu J&T Banky, která připomíná, že vstup na akci je zdarma a všechna vystavená díla bude možné koupit.
Do Prahy se opět vrátí nejnovější umění od nejvýraznějších tvůrců současné scény. Kdy se J&T Banka Art Index Pop-up uskuteční?
Jak už je zvykem, letošní J&T Banka Art Index Pop-up se bude konat v prvním zářijovém týdnu, konkrétně od čtvrtka 4. do neděle 7. září. Jako obvykle bude výstava návštěvníkům zpřístupněná zdarma a čeká je i bohatý doprovodný program od komentovaných prohlídek po umělecké workshopy.
Pop-up již proslul tím, že pokaždé umění dostane do exkluzivních prostor. Kde se uskuteční tentokrát?
Tentokrát uměním zabydlíme nádhernou neorenesanční budovu paláce Bellevue na Smetanově nábřeží přímo v centru Prahy. Na výstavu jsme vybrali padesát umělců a umělkyň, kteří tu představí svou nejnovější tvorbu.
Mají díla nějaké společné téma nebo leitmotiv?
Samotná díla jako taková jsou velmi různorodá a vychází z toho, na čem aktuálně jednotliví umělci pracují. Vždycky se ale snažíme výstavou odvyprávět nějaké téma a je tomu tak i letos. Tentokrát se zaměřujeme na porozumění umění jako takovému.
Proč jste zvolili toto téma?
Dobře si uvědomuji, že současné umění je mnohdy pro veřejnost těžko uchopitelné a ne vždy mu rozumí. Mezi uměleckou scénou a širokou veřejností je taková komunikační mezera, která je podle mého názoru nešťastná a vlastně zbytečná. Výstavu se proto letos snažíme koncipovat tak, aby si obě strany vzájemně co nejvíce rozuměly. Návštěvníky vyzýváme, aby se umění nebáli odhalit. Aby kladli otázky, aby se dívali pod povrch, aby umění nevnímali jen jako dekoraci, ale hledali jeho hlubší význam. Stejně tak jsme všechny zastoupené umělce požádali, aby své dílo svými slovy co nejsrozumitelněji popsali. Současné umění přináší spoustu impulzů k zamyšlení, nabízí nové úhly pohledu a je v tom mimořádně obohacující. To bychom rádi návštěvníkům zprostředkovali.
Jak to ladí s vybraným prostorem?
Bellevue má ohromný genius loci. Svůj ateliér tu míval mimo jiných Oskar Kokoschka, jeden z nejvýraznějších představitelů světového expresionismu, který odtud maloval své slavné pohledy na Prahu. Samozřejmě se ale nejedná o žádný galerijní prostor, a tak se musíme s výstavou domu trochu přizpůsobovat. To ale není na škodu, byť to pro instalaci skýtá celou řadu výzev. Zároveň je dům delší dobu prázdný, a tak si musíme poradit i s praktickými otázkami od světel až po toalety. Největší výzvou je ale jako vždy samotné umění. S každým dalším ročníkem v tomto směru trochu bobtnáme a tentokrát máme umění opravdu hodně. Téměř každý umělec je zastoupen více než jedním dílem, několik umělců a umělkyň se chystá přímo na místě připravit site-specific instalaci. Přípravy jsou proto náročné už teď a vrcholit budou pár týdnů před samotnou výstavou, kdy budeme po schodišti pobíhat s obrazy, vrtačkami, sochami a podstavci.
Valérie Horváth na balkóně v paláci Bellevue.
Detailněji k umělcům. Na koho se mohou návštěvníci těšit?
Jedná se o padesátku umělců a umělkyň z letošního žebříčku Art Index, tedy těch nejvýraznějších jmen, na která můžete na české umělecké scéně aktuálně narazit.
Jedná se už o čtvrtý ročník, jak se to projevilo při jednání s umělci?
Předchozí ročníky měly skvělé ohlasy jak u široké veřejnosti, tak i mezi umělci a odborníky, takže máme každým rokem snazší pozici. Umělci, které oslovujeme, nás naštěstí neodmítají, naopak mám dojem, že si tohoto projektu opravdu cení, protože podobných velkých přehlídek je u nás pomálu, pokud vůbec nějaké kromě pop-upu jsou.
Koho nového jste pozvali?
Každý ročník se snažím seznam vystavujících umělců trochu osvěžit, abychom se neopakovali a návštěvníci měli možnost stále objevovat nová a nová jména. Tentokrát se výstavy poprvé zúčastní třeba Valentýna Janů, umělecká dvojice Julia Gryboš a Barbora Zentková, Anna Ročňová, Filip Dvořák, Michal Škoda nebo Tomáš Císařovský. Je to tedy kombinace etablovaných a dobře známých jmen i výrazných vycházejících talentů.
Na jaké umění se tedy na J&T Banka Art Index Pop-up můžeme těšit? Vládne pořád klasický obraz?
Výstava zrcadlí to, co se děje v uměleckých ateliérech, a to je velmi rozmanité. Návštěvníci se proto mohou těžit na klasickou malbu a sochu, ale i kresbu, koláž, site-specific instalace, digitální umění nebo konceptuální projekty. Myslím, že pro širokou veřejnost budou velkým překvapením především pro ně možná neznámá jména mladých talentů, díky kterým si snad bude moct všimnout, jak silná generace současných umělců u nás aktuálně vyrůstá. Zároveň bych si přála, kdyby si návštěvníci na výstavě uvědomili, nebo snad připomněli, jak rozmanitých podob může umění nabývat a že umění ani zdaleka neslouží jen jako dekorace, ale nese v sobě hluboké myšlenky a hodnoty.
Jaká témata nyní umělci zpracovávají?
To je opravdu velmi individuální. Jsou umělci, kteří pracují se svou vlastní zkušeností, vlastním prožíváním a událostmi, které se bytostně týkají jich samých. Pak jsou ale naopak tací, kteří svůj komentář obracejí právě k aktuálnímu dění. Ať jsou to témata ekologická, spojená s válkou, migrací, politikou, mezilidskými vztahy. Určitě jsou témata, která rezonují více, byť třeba jen krátkodobě. Na umění mě ale baví mimo jiné právě i to, jak široce rozkročené je i mezi tématy. A že i já jako divák můžu každé dílo číst trochu jinak, podle toho, jak zrovna na mě působí, a co ve mně evokuje.
Art Indexu vládnou ženy, jak tomu je v rámci pop-upu?
Letos je mezi vystavujícími přesně třetina žen, což odpovídá obecnému poměru v celém žebříčku Art Indexu, byť to tedy vůbec nebylo mým záměrem. Je pravda, že se jedná o opravdu velmi výrazné umělkyně, jejichž tvorba i úspěchy na české i zahraniční umělecké scéně jsou nepřehlédnutelné. O ženském umění se v poslední době hodně diskutuje i v odborných kruzích, nicméně neexistují úplně relevantní data, na kterých by trend jeho vzestupu šlo jasně definovat.
Jak to je ve světě?
Ohlédnu-li se ale třeba za loňským Benátským bienále, na mysli mi vytane celá řada umělkyň, které měly v rámci této přehlídky opravdu prominentní prostor – od Claire Fontaine, jejíž dílo dalo název celé výstavě, přes vítězný ženský kolektiv Mataaho Collective, přes působivé instalace Dany Awartani nebo Bouchry Khalili až třeba po velkou sólovou výstavu Julie Mehretu. Téma feminismu, rovnoprávnosti a postavení žen ve společnosti obecně rezonuje na světové scéně, určitě víc než u nás, zatím ale nejsem přesvědčená, že se jedná o nějaký trvalý trend. V tomto kontextu je zajímavý report sledující globální trh s ženskými umělkyněmi, který vyšel letos v březnu. Určitý růst lze podle něj vysledovat především u mladších umělkyň, resp. čím mladší autorky, tím větší podíl na globálním aukčním trhu mají. A je pravda, že výrazné mladé autorky vévodí i českému Art Indexu. A samozřejmě je uvidíte i na pop-upu.
Kdybyste měla z těch desítek děl vybrat a pozvat na ně, která by to byla?
Když si pročítám seznam děl, která letos ukážeme, připadám si jako před vitrínou v cukrárně. Vybrat a zmínit je pár je téměř nemožné. Myslím ale, že velkou pozornost vzbudí monumentální sochařská instalace Dominika Langa, site-specific malba Martina Lukáče, nebo oblíbený projekt Sbírka zlozvyků Kateřiny Šedé. Z toho mám obzvlášť velkou radost, protože během předchozího ročníku Kateřina Sbírku zlozvyků teprve zpracovávala a tehdejší návštěvníci měli možnost do sbírky přispět i svým vlastním zlozvykem. To, že se projekt uzavře na aktuálním ročníku, mě proto opravdu těší. A snad mohu prozradit ještě jednu perličku. Zmínila jsem, že v budově Bellevue míval svůj ateliér slavný rakouský malíř Oskar Kokoschka. Kouzelnou shodou okolností tu na pop-upu Tomáš Císařovský vystaví svou malbu Poslední letadlo z Prahy, na které zobrazuje právě manžele Kokoschkovy. Symbolicky se tak do Prahy alespoň na skok vrátí.
Valérie Horváth Art specialistka J&T Banky a kurátorka galerie Magnus Art Ve světě umění se profesně pohybuje přes deset let. Vystudovala dějiny umění a arts management, pracovala v několika soukromých galeriích, v aukční síni i uměleckém startupu a je také autorkou knihy Kurátor: Průvodce uměním v Praze. Dlouhodobě se zabývá trhem s moderním a současným uměním. Své znalosti a zkušenosti zúročuje i v rámci služby Art Servis J&T Banky, kde se zaměřuje na poradenství v oblasti investic do umění či o budování soukromých sbírek umění. Neustále proto objevuje nové umělce, sleduje aktuální trendy a zprávy z trhu a své nadšení pro umění ráda předává dál. | ![]() |