Karlovy Vary jako inspirace pro tvůrce i návštěvníky. To nabízí galerie Display sídlící v krásných prostorách rekonstruovaného paláce Sparkasse v Karlových Varech, kde už rok probíhá kontinuální projekt Magnus Art Residency. Již více než desítka umělkyň a umělců se zde mohla plně soustředit na svou tvorbu a nechat na sebe působit kouzelnou atmosféru západočeské metropole.
Karlovarský palác Sparkasse se po kompletní rekonstrukci stává jedním z kulturních center Karlových Varů. V průběhu filmového festivalu se stal centrem setkávání díky loungi J&T Banky, byla zde zahájena výstava Stars by Tono Stano, designér a módní návrhář Jan Černý tu představil úspěšnou olympijskou kolekci. A vedle toho tu celoročně probíhá umělecký projekt zaměřený na mladé tvůrce Magnus Art Residency. Ten nyní pokračuje společnou výstavou děl umělkyně Néphéli Barbas a Jakuba Tytykala, kteří před startem léta ve Sparkasse a Karlových Varech strávili několik týdnů. Navštívit ji můžete v galerii Display, která je v přízemí paláce Sparkasse.
„Pro mě to byla velmi zajímavá zkušenost a možnost seznámit se s městem, které jsem neznal, i s jeho geniem loci a atmosférou. Myslím, že jsem takovou zkušenost potřeboval, už jsem devět let víceméně ustájen na jednom místě a přenos působiště byl více než žádoucí,“ říká ke svému pobytu Jakub Tytykalo.
„Můj pobyt v Karlových Varech byl skvělý. Mohla jsem se naplno věnovat své práci, protože můj pokoj byl jen pár metrů od ateliéru, a zároveň jsem mohla chodit na výlety do lesa. A pak tu byla ještě jedna zajímavá výhoda. Ačkoli byl prostor, v němž jsme bydleli, zcela baby-friendly, což je upřímně řečeno dost vzácné, vůbec poprvé se mi povedlo odloučit se od svého miminka na několik dní a znovu se věnovat tvorbě,“ doplňuje jej kolegyně Néphéli Barbas.
Základem je setkání
Za první rok projektu Magnus Art Residency měla možnost zhruba měsíc strávit ve Sparkasse a Karlových Varech desítka mladých umělkyň a umělců. Mladá galerie Display tak návštěvníkům nabídla výstavy talentů, jakými jsou právě Tytykalo a Barbas, dále jednu z nejuznávanějších designérek pracujících se sklem u nás Annu Jožovou, která se tu setkala s Lucií Rosickou tvořící zejména s textilem, nebo Danu Bartoníčkovou či Stanislava Zábrodského.
Základem rezidenčního projektu přitom bylo spojení dvou autorů, kteří společně doposud netvořili a zároveň často pracují s odlišnými materiály.
„Protože u nás J&T Bance vše začíná potkáním dvou stran, z nichž každá přináší něco nepostradatelného, na stejném principu vznikají i karlovarské rezidence. Ke každé měsíční rezidenci jsou osloveni dva výtvarníci, kteří spolu dosud nijak nespolupracovali, a jsou vyzváni ke společné tvorbě. Věříme totiž, že vzájemný dialog je jedním z podceňovaných hnacích motorů nejen tvůrčí činnosti,“ vysvětluje jeden z principů projektu Valérie Horváth z Art Servisu J&T Banky.
Karlovy Vary jako inspirace
Všichni tvůrci se shodli na tom, že rezidence byla pro jejich tvorbu podstatná. Dílem proto, že vytržení z přirozeného, ale i rutinního času tráveného v ateliéru jim dává novou perspektivu a obohacuje je. Ale dílem i kvůli samotnému městu Karlovy Vary. Pro mnohé z umělců šlo přitom o první návštěvu západočeské metropole, případně o první delší čas zde strávený.
„Karlovy Vary jsou krásné město, historické, tedy lázeňské jádro je specificky kryté hřebeny kopců s mnoha výhledy a stezkami, které vstupují do skalnatých svahů. Mě především ovlivnila představa zdroje horka v podzemí, která nabíjí a předává karlovarským pramenům svoji energii. Dochází tak přirozenou cestou ke spojení dvou živlů, což se dá chápat v mnoha smyslech i symbolicky. Bez nadsázky lze říct, že série obrazů, které jsem při svém rezidenčním pobytu vytvořil, v mé tvorbě nemá obdoby. Většinou se po sobě následující obrazy od sebe liší jak barevností, tak rozměrem,“ vysvětluje například Jakub Tytykalo.
Díla Jakuba Tytykala a Néphéli Barbas inspirovaná Karlovými Vary a jejich pobytem zde můžete vidět v galerii Display v paláci Sparkasse.