Galerie Magnus Art pokračuje v představování významných sbírek českých milovníků umění. Po několika expozicích, které nabízely zejména umění současných tvůrců, se tentokrát v prostorách galerie objeví nejslavnější jména československé meziválečné avatgardy a také velikáni globálního umění. Ochutnávku ze své sbírky totiž nabízí dlouholetý sběratel a také obchodník se starožitnostmi Leon Tsoukernik.
Sbírka podnikatele Leona Tsoukernika patří k těm nejúžasnějším, které české domy skrývají. Vedle sebe v ní narazíte na to nejlepší z meziválečné avantgardy i současného umění, české autory střídají globální superhvězdy. A vedle toho všeho uvidíte i třeba fantastický obraz Mlékařka od Jakuba Schikanedera.
Ochutnávku z prestižní sbírky umožní od září navštívit galerie Magnus Art sídlící v centrále J&T Banky na pražské Invalidovně. Jde o součást dlouhodobého výstavního projektu galerie, která se snaží dávat prostor právě významným tuzemským sběratelům a mecenášům umění.
Cesta k umění
Po vydařené výstavě Bejšovec & syn, která představila sbírky Jana Bejšovce a jeho syna Johana se nyní v galerii Magnus Art představí část sbírky podnikatele Leona Tsoukernika, v níž se najdou opravdové poklady.
„Cena je samozřejmě důležitá, ale o umění jako o investici primárně neuvažuju. Ani když jsem se zabýval starožitnostmi, nekupoval jsem žádnou věc s tím, že to kupuji, abych ji vzápětí otočil dráž. Vždy jsem k těm věcem měl vztah. A pokaždé mě mrzelo, když jsem nějaký vzácný kousek musel prodat,“ říká ke sběratelství Leon Tsoukernik, rodák z Moskvy, který se v devadesátých letech přesunul do Česka, kde se věnoval obchodování se starožitnostmi. Jeho láska k umění však je mnohem starší.
„Měl jsem to v sobě odjakživa. To je tak, když vyrůstáte odmalička obklopeni uměním. Vyrůstal jsem obklopen avantgardním uměním. Doma jsme měli třeba dvě desítky uměleckých předmětů. Scházeli se u nás přátelé a intelektuálové a já se od dětství znal s kurátory i sběrateli. Tatínek mě od šesti let tak dvakrát měsíčně brával do muzeí, chodili jsme se dívat do Treťjakovské galerie.“
Vášeň
Jako vášnivý hráč pokeru Tsoukernik založil rozvadovské casino a rezort King’s, před nedávnem však podíl ve společnosti prodal. A podle svých slov pro magazín Forbes se chce již jen věnovat pozorování orchidejí. A také sběratelství, které je jeho celoživotní vášní. A nenechá se ničím limitovat.
„Mám velmi široký záběr, líbí se mi surrealismus, impresionismus, kubismus i konstruktivismus. Zřídka sbírám realistickou malbu. Myslím, že umělec by měl zobrazit svoji mysl, ne se snažit o přesné zachycení skutečnosti. Realistický portrét ženy bohatého průmyslníka pro mě není skutečné umění. Sbírám prověřené mistry, ale sleduji i současnou scénu, špičkové české i zahraniční umění.“
A díla, která nabídne galerie Magnus Art, to potvrzují. V jednom výstavním prostoru tak budou k vidění díla Toyen, Emila Filly, Jana Zrzavého či Josefa Čapka, vedle nich obří plátno Damiena Hirsta, dále díla Henriho Matisse či Jeana Dubuffeta a v dalším kontrapunktu zase tvorba nejsoučasnějších českých tvůrců, jako jsou Jiří Matějů nebo Tereza Příhodová.
„Tsoukernikova sbírka je plná takzvaných ‚modrých žetonů‘, tedy velkých, časem prověřených autorů. Jména jako Zrzavý, Lada, Mucha, Čapek nebo Filla česká veřejnost dobře zná, i kdyby jen z novinových titulků. Naprostá esa sběratel vybírá i ze světového umění: Matisse, Renoir, Léger nebo současní hvězdní autoři Hirst či Anish Kapoor se v českých sbírkách vyskytují pramálo. Záležet si Leon dává i na výběru konkrétních děl. Má-li zálusk na nějakého autora, čeká na vrcholné dílo s neprůstřelnou proveniencí. Od raných devadesátých let tak postupně shromáždil umělecká díla, která v našem prostředí vůbec nejsme zvyklí vídat jinde než ve velkých kulturních institucích,“ popisuje sbírku kurátorka výstavy Valérie Horváth z Art Servisu J&T Banky.
„Část Tsoukernikovy sbírky se věnuje také současnému umění, a to i tomu nejmladšímu. V obklopení ‚modrých žetonů‘ tak hrdě visí i práce dnešních třicátníků. Pravý hráč přece nechce sázet jenom na jistotu. Ostatně právě ty nejdobrodružnější sázky se občas vyplatí nejvíc,“ připomíná kurátorka Tsoukernikovu touhu a ochotu riskovat.
Radost ze sbírání
Ačkoli má ve sbírce téměř vše, po čem většina tuzemských milovníků umění touží, i nadále v sobě má touhu sbírku zlepšovat. Přesto jsou jeho touhy již poněkud odlišné od ostatních sběratelů, jak potvrzuje historka zachycující jednu z jeho nedávných akvizic.
„Nedávno jsem získal obraz od Vasilije Kandinského, jehož díla v Česku, na rozdíl od Renoirových a Picassových, nejsou. Myslím, že ani v Národní galerii není zastoupen. Je tu, co vím, jen jeden akvarel. Tak z toho mám obrovskou radost. Předchozí majitelkou toho díla byla Hilla von Rebayová, abstraktní umělkyně a také první ředitelka Guggenheimova muzea. Ta ho koupila přímo od Kandinského. Galerista Jan Třeštík ho pro mě našel a koupil. Byla to mimořádně dobrá koupě, protože obraz prodávala druhořadá aukční síň a prodejní cena rozhodně nebyla taková, jako by byla, kdyby to prodávala třeba Sotheby’s,“ uzavírá sběratel.
Jak Kandinského popisované dílo vypadá? A které další skvosty má Leon Tsoukernik ve své sbírce? To zjistíte v galerii Magnus Art.