Lovci a sběrači: nový přírůstek v edici Magnus Art

2-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Lovci a sběrači: nový přírůstek v edici Magnus Art
RadostiUmění

Titulek Lovci a sběrači možná trochu mate svým názvem. Kniha totiž nepojednává o pravěkých lidech, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale o zvláštním druhu nadšenců, kteří propadli sběratelství umění. Vydání knihy finančně podpořil J&T Noblesse Oblige.


Vladimír Železný, Leon Tsoukernik nebo Jan Světlík. Úspěšní byznysmeni, které spojuje láska k umění. V rozhovorech, jež připravil tým autorů, se však nevěnují svému podnikání, ale prozrazují, co je ke sběratelství přivedlo, jak svou sbírku koncipují či které dílo jim na trhu uteklo.

„Jejich cesty a motivace jsou různé, všechny ale spojila ochota otevřeně o zkušenostech a vizích mluvit. Vyprávěli nám o svých začátcích, snech i omylech, potřebě neustálého vzdělávání se v oboru, setkávání s umělci, jejich podpoře a návštěvách v ateliérech, o obchodování s uměním, aukcích a také o touze něco vlastnit za každou cenu. Mluvili o štěstí, náhodě, chuti riskovat, o trpělivosti čekat dlouhá léta na příležitost. Jak důležitý je vlastní vkus a intuice, ale i spolupráce s odborníky a poradci. Co pro ně znamená investovat do umění a jak vidí budoucnost a zájem dalších generací,“ shrnuje obsah rozhovorů editorka Petra Nováková.

Do své sbírky dává čtenářům nahlédnout celkem 14 různých osobností a jedna sběratelská rodina, spektrum jejich příběhů je tedy opravdu pestré. Od staré šlechtické rodiny Lobkowiczů se vlastnictví vzácných uměleckých děl tak nějak očekává, nonkonformní a aktuálně nejprodávanější současný český umělec Krištof Kintera však svým sběratelstvím a provozováním vlastní galerie může leckoho překvapit.


Lovci a sběrači - Krištof Kintera

Krištof Kintera


Rozhovory se tvůrci publikace rozhodli proložit esejemi, které hodnotí český porevoluční aukční trh nebo se vrací ke kořenům institucionálních sbírek. Jak upozorňuje kritik a kurátor Michal Novotný, až 70 % fondů všech muzejních uměleckých sbírek pochází z darů a dědictví. Většina slavných veřejných galerií tak vděčí za svůj dnešní lesk především soukromému sběratelství. Platí to i pro Národní galerii.

Závěr velkoryse pojaté publikace plné reprodukcí a exkluzivních fotografií tvoří pětadvacet děl umělců, kteří v aktuálním J&T Banka Art Indexu zaujali přední místa. Index, jenž připravuje J&T Banka ve spolupráci s portálem ART+, je pokusem o nezaujatý popis vývoje na současné výtvarné scéně. Pořadí českých výtvarníků je sestavováno na základě jejich aktivní účasti ve výtvarném provozu za posledních 10 let.


Lovce a sběrače vydalo na sklonku roku 2024 nakladatelství Labyrint ve své edici Magnus Art, která v předchozích letech přinesla například čtenáři i odbornou veřejností oceňované publikace Průvodce neklidným územím, Příběhy věcí nebo Ragby.

„Kdybychom parafrázovali básníka a esejistu Josifa Brodského, jsme nejen tím, kam se díváme, ale také tím, na co se díváme a čím se obklopujeme. Přejeme si, aby díky této knize byla mapa neklidného území českých sběratelů výtvarného umění lépe čitelná. A možná také, aby vás jejich příběhy inspirovaly k založení vlastních sbírek,“ dodává Petra Nováková.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.